Cumartesi, Ağustos 15, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Strasbourg’da ‘Faşizme ve diktatörlüğe hayır’ yürüyüşü

 

Strasbourg’da ‘Faşizme ve diktatörlüğe hayır’ yürüyüşü

 

ETHA / 25 Haziran 2016

 

Avrupa’da yaşayan Aleviler, Strasbourg’ta “Faşizme ve diktatörlüğe hayır” yürüyüşü düzenledi.

 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) çağrısıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde bir araya gelen Aleviler, “Faşizme ve diktatörlüğe hayır” yürüyüşü düzenledi.

Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Belçika, Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen 10 bin civarında kişi, Strasbourg kent merkezindeki Kleber Meydanı’nda bir araya geldi. Eyleme HDP Milletvekili Garo Paylan, AABK eski Başkanı Turgut Öker de katıldı.

Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Fransızca “Barış” yazılı tişörtler giyen Aleviler, “Hırsız katil Erdoğan”, “Asimilasyona hayır” ve “Terolar yalnız değildir” şeklinde sloganlar attı.

‘GERİCİ, IRKÇI VE FAŞİST KUŞATMAYA HAYIR’

Yürüyüş sonunda yapılan açıklamada, Avrupa’da yaşayan Alevilerin Türkiye’deki Saray rejimine karşı olduğu belirtildi. Saray’ın isteği üzerine milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına tepki gösterilen açıklamadı, parlamento fiilen yok sayıldığı, anayasanın çiğnendiği, Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının devam ettiği vurgulandı. Maraş’ın Terolar bölgesinde DAİŞ kampına karşı direnişin sürdüğüne vurgu yapaln açıklamada, “Toplumsal bölünme ve kutuplaştırmanın mezhepçilik ve milliyetçilik üzerinden inşa edildiği, Türkiye’nin her yerinde canlı bombaların yüzlerce insanın hayatını yok ederek, Türkiye’nin Ortadoğulaştırıldığı bir dönemde biz Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak bu gerici, ırkçı ve faşist kuşatmaya hayır diyoruz” ifadeleri yer aldı.

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Erdal Kılıçkaya da, Türkiyede devam eden savaşa dur demenin zamanının geldiğini söyledi, “Aynı zamanda Dersimin, Çorum’un, Sivas’ın, maraş’ın hesabını sormaya devam edeceğiz” diye konuştu.

PAYLAN: DAYANIŞMAYI YÜKSELTMELİYİZ

Mitingde söz alan HDP milletvekili Paylan, Türkiye’de Alevilerin ve Ermenilerin yüz yıllardır katliamlardan geçirildiğini ifade etti. Paylan “Bu ceberrut devlet bizleri nereden vurursa, biz oradan dayanışmayı yükseltmeliyiz” dedi. Türkiye’de geçtiğimiz hafta 3 aydının Özgür Gündem’le dayanışmada bulundukları için tutuklandığını hatırlatan Paylan, Saray cuntasına karşı direnişin sürdüğünü dile getirdi.

Miting konuşmaların ardından diktatörlüğe karşı direniş çağrısı yapılarak sona erdi. (ETHA)