Cumartesi, Ağustos 15, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Askerler Licê'de 90 evi zorla boşalttı; Köylüler direneceğiz diyerek destek çağrısı yaptı...

 

Askerler Licê'de 90 evi zorla boşalttı; Köylüler direneceğiz diyerek destek çağrısı yaptı...

 

Günlerdir süren soykırım operasyonları kapsamında Licê'de evler yakılıp yıkılırken yerine ise askerler karargah yapıyor. Bununla yetinmeyen askerler Kerwas köyünde 90 evi boşaltarak işgal etti. Evleri işgal edilen köylüleri ise zorla köyden çıkardı. Konuya ilişkin konuşan Neside Kocakaya 'köylerimizi terk etmiyeceğiz' diyerek 'başta Kürt halkı olmak üzere tüm seçilmişlerin operasyon bölgesine gelip halka destek verme' çağrısında bulundu

 

DİHA / HABER MERKEZİ / 27 Haziran 2016 - Kürdistan devreye konulan soykırım politikaları kapsamında operasyon ve saldırıların devam ettiği Licê'de, insansızlaştırma politikaları köyleri boşaltmaya kadar vardı. Kerwas (Yalaza) köyünde bulunan yaklaşık 90 ev, askerler tarafından zorla boşaltıldı. Köyü işgal eden asker ve özel harekat polislerinin köylülere "Can güvenliğinizden sorumlu değiliz" diyerek, köyü zorla boşalttıkları öğrenildi. Giriş çıkışların engellendiği köyde araç bulamayan köylüler, dün traktörlerle köyden zorla çıkarıldı.

Öte yandan, birkaç aile tüm tehditlere rağmen evlerini terk etmedi. Yine Kerwas'a bağlı Mehle Mezrası'nda yaşayan yüzlerce yurttaş da aynı baskı ile karşı karşıya kalırken burada oturan yurttaşlar, Licê üzerinden büyük bir oyunun oynandığını belirtti.

'Can güvenliğimi yok ama terk etmiyeceğiz'

Köy sakinlerinden biri olan ve can güvenliği nedeniyle soy ismini vermek istemeyen Özlem isimli bir yurttaş, "Burası bizim köyümüz. Yüzyıllık tarihimiz kültürümüz, dilimiz yaşatılıyor burada. Bugün askerler gelip buraları işgal edip bizim buralardan çıkmamızı istiyorlar. Ama biz hiçbir şekilde köylerimizden çıkmayacağız. Bizim bu tutumumuz insani bir tutumdur. Doğduğumuz toprakları terk etmeyeceğiz" diye belirtti.

'Köylerimizi insasızlaştırmak istiyorlar'

Bu sözlerinin devamında "Gözlerimizin önünde köylerimizi yakıp yıkıyorlar. Dağlarımızı bombalıyorlar" diyen Özlem, bu uygulamalarla köylerin insansızlaştırmaya çalışıldığını vurguladı. Halkın bin bir emekle inşa ettiği evlerinin devlet güçleri tarafından yakıldığını ifade eden Özlem, 90'ları aşan bir uygulamayla karşı karşıya olduklarını aktardı.

'Korku oluşturmak isteniyor'

Licê üzerinde yapılan zulüm ve vahşetin kabul edilemez bir durum olduğunu vurgulayan Özlem, asker ve timlerin insanlara işkence ederek, baskı uygulayarak büyük bir korku oluşturmak istediğini de ifade etti. Licê'ye sevk edilen asker ve özel harekat timlerin DAİŞ zihniyetiyle hareket ettiğini belirten Özlem, "Rojava'da Kürt halkı üzerinde yaşatılan baskı ve korku şimdi Licê'de uygulanmak isteniyor. Özel timler insanlara hakaret ederek insani olmayan muameleler uyguluyor" dedi.

'Köylerimizi terk etmiyoruz, direneceğiz'

Çağ itibari ile yapılanların vahşet olduğunu dile getiren Özlem, "Ciddi bir imparatorluk korkusu salınıyor. Ancak tüm bunlara rağmen, 90'larda köylerini terk etmeyerek direnenler şimdi de aynı direnişi sergiliyor" şeklinde konuştu. Yine yasakla birlikte merkezle olan iletişimlerin kesildiğini paylaşan Özlem, yolların kapandığını ve bu nedenle gıda sıkıntısı çekmeye başladıklarını söyledi. Özlem, sözlerinin devamında ise şunları söyledi: "Kendi topraklarımızda ev hapsi yaşıyoruz. Dışarı çıkamadığımız için tarlalardaki bostanlarımız kuruyor. Hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Evde bulunan hayvanların yemleri de tükendi. Ama her şeye rağmen buradayız gitmiyoruz."

'Esrarı kendileri karokolun altında ekiyor'

Aycan Çakıl (37) da askerlerin köylerini mesken haline getirdiğini söyleyerek, günlerdir süren yangına işaret etti. Hiçbir şekilde dışarı çıkmadıklarını söyleyen Çakıl, Sur, Cizîre ve Nisebîn üzerinde yapılan uygulamaların şimdi Licê'de uygulandığını söyledi. Kürt halkı üzerinde başlatılan operasyonların başarısızlıkla sonuçlandığını kaydeden Çakıl, yandaş medyanın operasyonların adını 'esrar operasyonu' olarak değiştirdiğine işaret etti. Çakıl, "Bulunduğumuz hiçbir yerde esrar yok. Esrarları askerler kendileri karakolların altında yapıyor. Bunu da kanıtlayabiliriz" dedi.
Köyleri yakıp yıkan devletin taş üzerine taş bırakmadığını söyleyen Çakıl, her top atışlarında çocukların korkup çığlık attığını, can güvenliklerinin olmadığını söyledi.

Licê'de büyük bir katliam planı var'

Günlerdir bombardıman altından yaşamaya çalıştıklarını söyleyen Neside Kocakaya (50) isimli yurttaş ise, tepkisini "Erdoğan kendi başkanlığı için Kürtler üzerinden büyük bir katliam yapmak istiyor. AKP rantı için başlattığı bu savaşta kendisi yenilecektir. 90'lardaki katliamlarda bilinçsiz olduğumuz için köylerimizi terk ettik. Ancak şimdi aynı uygulamalar ile karşı karşıyayız. Buna rağmen köylerimizi terk etmeyeceğiz" sözleriyle dile getirdi. Çakıl, başta Kürt halkı olmak üzere tüm seçilmişlerin operasyon bölgesine gelip halka destek verme çağrısında bulundu.

 

(DİHA)