Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

'Demokrasi Cephesi' için acil çağrı

 

 

'Demokrasi Cephesi' için acil çağrı

 

İSTANBUL  / DİHA / 28 Haziran 2016 - TTB, KESK, TMMOB ve DİSK, AKP iktidarının başta Kürtler olmak üzere tüm muhalif kesimlere karşı başlatmış olduğu savaşa karşı acil bir "Demokrasi Cephesi" kurulması çağrısında bulunarak, bu süreçte emek ve meslek örgütleri olarak üzerlerine düşen sorumluluğu üstleneceklerini beyan etti.

Türk Tabiler Birliği (TTB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), yaşanan siyasi gelişmeler ve demokrasi cephesi tartışmalarına ilişkin İstanbul Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TTB Başkanı Raşit Tükel ile çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi partiden temsilciler katıldı.

Toplantıda emek meslek örgütleri adına açıklama yapan TTB Başkanı Raşit Tükel, ülkede yaşanan siyasi gelişmelerin kendilerini bir tutum almaya zorladığını ve bu tutumun da otoriterleşen siyasi iktidara karşı demokrasi cephesi olarak örgütlenmek olduğunu söyledi. "Varlığını ülkeyi kutuplaştırıp, düşmanlaştırarak sağlayan iktidar bugün kendi iktidarı karşısında gördüğü her kesime savaş açmıştır" diyen Tükel, Türkiye'nin her geçen gün daha fazla uçuruma sürüklendiğini vurguladı. İktidarın fiili olarak uygulamaya soktuğu "Başkanlık" sistemini bir Anayasa değişikliği ile güvence altına almak için her yolu kendisine mubah gördüğünü ifade eden Tükel, şöyle devam etti: "Ülkemizin bir bölümüne her gün bombalar yapıyor, insanlar ölüyor, analar ağlıyor, doğa talan ediliyor, asırlık kentler harap ediliyor. Yargıyı kontrolüne almış iktidar, ülkemizi cezaevine dönüştürmeye devam ediyor. Bunlarda yetmezmiş gibi halkın seçtiği vekillerin dokunulmazlıkları kaldırılırken, askere dokunulmazlık getiriliyor. Halkın iradesine ve dolayısıyla Meclis'e darbe yapılıyor."

'Demokrasi cephesi acil ihtiyaçtır'

Son yaşanan olayların demokrasinin en temel ilkelerinin dahi rafa kaldırıldığını gösterdiğini belirten Tükel, "Bu gidişat başta emekçileri tehdit etmektedir. Irkçı, gerici, ayrımcı politikalarla bölünen, baskıcı politikalarla susturulan bir toplumda emeğin hakları her gün daha fazla tehdit altında olacaktır. Üstelik siyasi iktidar, bu toprakları daha güvencesiz, daha ucuz çalışacak kölelerin yaşadığı bir emek cehennemi haline getirdikçe çeşitli sermaye kesimlerinden aldığı desteği de sürdürmektedir" şeklinde konuştu.

Savaş çığırtkanlığı yapıp barış şansını toplumun elinden alanların insanlığın, işçinin, doğanın, kadının, çocukların, hayvanların, kentlerin düşmanı olduğunu vurgulayan Tükel, bu koşullar altında toplumsal muhalefetin bütünlüğünü sağlayarak, onu harekete geçirmeyi sağlayacak, karanlığa karşı "işaret fişeği" olacak bir demokrasi cephesinin acil bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Tükel, böylesi bir kuruluş sürecinde emek ve meslek örgütleri olarak üzerlerine düşen sorumluluğu üstleneceklerini burada hep beraber beyan ettiklerini aktardı.

'Saray'a karşı birlikte mücadele'

Türkiye halklarına da seslenen Tükel, iktidarın "düşman" ilan ettiklerini, yani kardeşlerini, dostlarını, yoldaşlarını, diline Nazım'ın şiirlerini dolayanları ve barış türkülerini ezberleyenleri omuz omuz vermeye, Türkiye'nin giderek ağırlaşan koşulları altında, ülkenin kaderini değiştirmeye çağırdı.

Açıklamanın ardından konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise, bu çağrı ile amaçlarının birlik oluşturma olduğunu söyledi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko de, görüştükleri tüm kesimlerin bu yönlü bir demokrasi cephesinin oluşması yönünde talepleri olduğunu dile getirerek, "Biz bir adım attık. Kesinlikle diğer konfederasyonlarında bunun içinde olması gerekir" dedi.

'Mücadeleden başka çare yok'

Yaşanan çatışmalardan dolayı binlerce insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Beko, ülkenin bir an önce kalıcı barışa ihtiyacı olduğunu kaydetti. Beko, "Sadece işçilerin sorunları değil, Kürtlerin, öğrencilerin sorunları var. Saray'da adı belli olmayan bir komutana ve iktidara karşı birlikte mücadele etmekten başka bir çaremiz yok" diye konuştu.

(yk-sde/çk/pu)