Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Kürdistanlı 15 Baro: Hurşit Külter nerede?

 

Kürdistanlı 15 Baro: Hurşit Külter nerede?

 
Bingöl'de toplanan bölgedeki 15 baro, mesleki ve toplumsal sorunları tartıştı. Yargı bağımsızlığı ile ilgili derin kaygılar taşındığını belirtilen Avukatlar, 45 gündür kendisinden haber alınamayan DBP Yöneticisi Hurşit Külter'e ilişkin, 'Bu konuda devlete ve siyasi iktidara objektif sorumluluğunu hatırlatıyor ve Hurşit Külter'in akıbeti hakkında kamuoyunu tatmin edici bir şekilde bilgilendirmeye çağırıyoruz' dedi

 

DİHA / 10 Temmuz 2016

 

Semsûr (Adıyaman), Agirî (Ağrı), Êlih (Batman), Çewlîg (Bingöl), Bedlîs (Bitlis), Amed, Dersim, Colemêrg (Hakkari), Qers (Kars)-Erdexan (Ardahan), Mêrdîn (Mardin), Mûş (Muş), Sêrt (Siirt), Şirnex (Şırnak), Riha (Urfa) ve Wan (Van) baroları, 9 Temmuz'da Çewlîg'te düzenledikleri mesleki ve toplumsal sorunların tartışıldığı toplantının sonuç bildirgesini yayınladı. Toplumsal barışın tesisinin temel şartlarından birinin hukuk güvencesi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Amed Baro Başkanı Tahir Elçi'nin soruşturma dosyasında yaklaşık 8 aydır hiçbir mesafe kat edilmediğine, aksine kasıtlı haberlerle sulandırılarak gündemden düşürülme çabalarına dikkat çekildi. Açıklama'da "Sadece Tahir Elçi dosyasında ortaya konan idari ve adli pratik bile yargısal güvence anlamında gelinen noktayı açıkça ortaya koymaktadır" vurgusu yapıldı.

'Hurşit Külter'in akıbeti hakkında bilgilendirmeye çağırıyoruz'

Şirnex'te kendisinden 45 gündür haber alınamayan DBP Yöneticisi Hurşit Külter'in durumundan duyulan kaygıya da yer verilen bildirgede, konuya ilişkin şu değerlendirme yapıldı: Türkiye'nin yakın siyasal tarihinin karakterini yansıtan faili meçhul cinayet ve gözaltında kayıplarla yüzleşme konusunda barış süreci ile birlikte çabalar ortaya konmuşken, yeniden başlayan çatışmalı süreçle birlikte gözaltında kayıpların başlamış olması toplumda derin endişeye sebebiyet vermiştir. Bütün girişim ve kampanyalara rağmen gözaltına alındıktan sonra tam 44 gündür kendisinden haber alınamadığı belirtilen Hurşit Külter ile ilgili toplumu tatmin edici bir cevap verilmemiştir. Bu konuda devlete ve siyasi iktidara objektif sorumluluğunu hatırlatıyor ve Hurşit Külter'in akıbeti hakkında kamuoyunu tatmin edici bir şekilde bilgilendirmeye çağırıyoruz.

Barış umudu hepten bitecek...

Devletin hasta tutsaklara yönelik hak ihlallerine de değinen avukatlar, "Bu hayati sorununa çözüm bulma yerine meseleyi siyasal tartışmalara konu edilmesini kabul edilmez buluyoruz. Bu sorunun insan onuruna yaraşır bir şekilde bir an önce çözüm bulunması gerektiğini yineliyoruz" dedi. Dokunulmazlıkların kaldırılması ve belediyelere kayyum atanma girişiminin kabul edilemez olduğunu belirten avukatlar, "Dokunulmazlıkların kaldırılması ve belediyelere kayyım atanması tartışmaları Kürt meselesinin barışçıl yollarla çözümü konusundaki iyice zayıflamış inancı hepten bitirecek niteliktedir. Siyaset kurumunu yargı eliyle tedip ve dizayn ve yerel yönetimlere vesayetçi yaklaşımların sonuçları hem siyaset kurumu hem de yargı için ağır olacaktır" ifadelerinde bulundu.