Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Fransa’nın Nice kentinde katliam: 84 ölü, 52’si ağır 202 yaralı

 

Fransa’nın Nice kentinde katliam: 84 ölü, 52’si ağır 202 yaralı

Fransa’nın Nice kentinde dün gece kamyonla binlerce insanın arasına dalan saldırgan, 84 kişinin ölümüne neden oldu. Saldırıda 202 kişi yaralandı; 52’sinin durumu ağır. Saldırgan vurularak öldürülürken kamyonun kasasında bazıları sahte silah ve patlayıcılar bulundu. Ülkede olağanüstü hal üç ay daha uzatıldı.

Yaralananların yarısı çocuk

Kamyon, binlerce insanı 14 Temmuz Fransa Ulusal Günü (Bastille Günü) kutlamaları kapsamındaki havai fişek gösterisini izlediği sırada hedef aldı. Hızla ilerleyen kamyon yaklaşık 2 km boyunca onlarca insanı altına alarak ezdi. Etrafta çok sayıda çocuk vardı. Yerel gazete Nice Matin’a göre 54 çocuk hastanaye kaldırıldı.

Zaman ilerledikçe yaralı ve ölü sayısı giderek yükseldi.

Grafik: Reuters

Grafik: Reuters

İçişleri bakanlığınca bu sabah yapılan açıklamada, ölü sayısının 84’e ulaştığı ve 100’ü aşkın yaralıdan 18’inin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Hollande: 50 kişi yaşam ile ölüm arasında

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande öğlen saatlerinde 100 yaralıdan 50’sinin durumu ‘yaşam ile ölüm arasında’ diye niteledi.

Paris Savcısı: 202 yaralı var, 52’sinin durumu ağır

Akşam saatlerinde medyanın karşısına çıkan Paris Savcısı  François Molins, saldırıya ilişkin son rakamları duyurdu. Savcı, hayatını kaybedenlerden 10’unun çocuk ve genç olduğunu belirtirken, 202 kişinin yaralandığını, 52’sinin durumunun ise ağır olduğunu söyledi.

Yetkililer halktan evde kalmasını istedi

Yetkililer, başka saldırıların da olma ihtimaline karşı halktan, evde kalmasını istedi.

Nice belediye başkanı, saldırganın, önce ateş açtığını sonra da aracı kalabalığın üzerine sürdüğünü söyledi.

Saldırgan 31 yaşında Tunus kökenli Fransız

nice saldiri

Saldırgan, güvenlik görevlileri tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. İsminin Muhammed Lahouaiej Buhlel olduğu açıklanan saldırgan, 31 yaşında, Tunus doğumlu bir Fransız. Üç çocuğu olan Buhlel’in daha önce hırsızlık ve şiddet gibi adi suçlardan poliste kaydı bulunduğu belirtiliyor.

Saldırganın cihatçı örgütlerle bağlantılı kişiler listesinde bulunmadığı kaydedildi. Tunuslu yetkililer de İslamcı ya da radikal görüşleriyle bilinmediğini açıkladı.

nice saldiri15

84 kişinin ölümüne neden olan saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu aktarılsa da henüz herhangi bir örgüt saldırıyı üstlenmedi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin ‘İslamcı terör tehdidi altında’ olduğunu ve Suriye ile Irak’taki operasyonlarını artıracaklarını söyledi.

Edinilen bilgilere göre saldırıda iki ABD, bir Rusya, bir Ermenistan ve bir Ukrayna vatandaşı hayatını kaybetti.

nice saldiri12

CNN International canlı yayınına telefonla katılan ABD’li görgü tanığı yaşananları şöyle anlattı: “Kamyon kalabalığın arasına daldığında hızını daha da artırdı. Aracın içinde yalnızca bir kişi vardı.”

Olağanüstü hal uzatıldı

IŞİD’in Paris’teki eş zamanlı saldırılarının ardından uygulamaya alınan olağanüstü hal, ülke genelinde üç ay daha uzatıldı. Ayrıca ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildi.

Başbakan Valls: Başka saldırılar olabilir

Konuyla ilgili açıklama yapan Fransa Başbakanı Manuel Valls, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının artabileceğini ve başka saldırıların da olası olduğunu söyledi.

Valls, saldırgan Buhlel’in radikal İslamla herhangi bir bağının bulunduğunu teyit edemediklerini de söyledi.