Cuma, Ağustos 07, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

HDP'den Rojava açıklaması: Rojava Devrimi halklar için umut ışığıdır

 

HDP'den Rojava açıklaması: Rojava Devrimi halklar için umut ışığıdır

 

HDP Rojava Devrimi'nin 4'üncü yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Rojava Devrimi'nin tüm halklar için bir kazanım olduğu ifade edilen açıklamada Rojava Devrimi herkese umut ışığı olduğu belirtildi.
 

ÖZGÜR GÜNDEM / HABER MERKEZİ / 19 Temmuz 2016 - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Rojava Devrimi’nin 4'üncü yılına dair yazılı açıklama yayınladı. Suriye iç savaşı yayıldığı sırada Kürt halkının sorunun şiddet yerine demokratik müzakerelerle çözülmesini savunduğuna yer verilen açıklamada, "Bu talepler karşılık bulmayıp, bölgedeki şiddet giderek büyüyünce; Kürt, Arap, Süryani, Ermeni ve Türkmen’i ile Rojava halkları kendileri için adım atmaya başladılar. 2012’nin başından itibaren halk meclisleri kurulurken, iç savaşın bir tarafı olmak yerine, Rojava’nın savaş alanı olmasını önleyecek politikalara yönelim oldu" denildi.

Açıklamada "19 Temmuz 2012, Rojava Devrimi’nin başlangıç tarihidir. Suriye’deki iç savaş sürecinde, Kobanê Halk Meclisi kentin yönetimini üstlenerek Rojava Devrimi’ni başlattı. Kobanê, tek bir mermi sıkılmadan, halkın katılımı ile Rojava Devrimi’ni ateşlediği" ifadeleri yer alırken "Suriye İç Savaşı’nın yayılması sırasında, Kürt halkı sorunun şiddet yerine demokratik müzakerelerle çözülmesini savunuyordu. Bu talepler karşılık bulmayıp, bölgedeki şiddet giderek büyüyünce; Kürt, Arap, Süryani, Ermeni ve Türkmen’i ile Rojava halkları kendileri için adım atmaya başladılar. 2012’nin başından itibaren halk meclisleri kurulurken, iç savaşın bir tarafı olmak yerine, Rojava’nın savaş alanı olmasını önleyecek politikalara yönelim oldu" denildi.
 
'Rojava kazanımları tüm Suriye halkları için önemli'

Rojava'daki halkın mücedele ve iradesine dikkat çekilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: Ambargolara, kuşatmalara ve saldırılara karşı Rojava halkları iradelerine sahip çıktı, Suriye ve Ortadoğu’da demokratik ve eşit bir arada yaşama modelini inşa etme mücadelesini büyüttü. Rojava’da yaşanan toplumsal dönüşüm, orada yaşayan halkların özgür ve demokratik bir gelecek inşa etme çabaları çok değerlidir. Yapılanlar tüm Ortadoğu halkları ve demokrasi güçleri için önemli bir kazanım ve umut ışığıdır. Demokratik Suriye Güçleri’nin oluşumu ve mücadelesi, tüm Suriye halkları ve demokratik bir Suriye rejimi için son derece önemlidir.

'Çeteler işgal ettikleri yerden def ediliyor'

Rojavalılar, Türkiye halklarının dostu olduklarını her fırsatta dile getirdiler. Ancak Türkiye’deki siyasi iktidar bu gerçekliği, uzatılan dostluk ve barış elini kabullenmedi. El Nusra’dan, Ahrar ül Şam’a, IŞİD’e kadar önüne gelen her ipe sarıldı. Kobanê, dünya tarihine geçen bir direnişle, IŞİD’in bitişini de başlatan süreci adım adım ördü. IŞİD önce Kobanê’den, sonra Tel Abyad ve Haseki’den, bugünlerde ise Minbic’ten defediliyor.
 
'Mücadele bütün insanlık için verildi'

Türkiye’deki özgürlük ve demokrasi güçleri de, Rojava Devrimi’ni kendi devrimleri gibi sahiplendiler. IŞİD’e karşı bütün insanlık için verilen mücadeleye aktif olarak katıldılar. Rojava’da elde edilen kazanımları ortadan kaldırmaya çalışan geniş bir cephenin, IŞİD şahsında Rojava Devrimi’ni boğmaya çalışması ve Kobanê’ye saldırması bizler için kabul edilemez bir durumdu. Bu nedenle dayanışma bir an bile eksik edilmedi. 19 Temmuz 2012’de Kobanê’de başlayan ve dalga dalga yayılan Rojava Devrimi’nin dördüncü yılını en içten duygularımızla selamlıyoruz. Rojava halkı yalnız değildir ve bırakılmayacaktır. Bu konudaki mücadele ve kararlı duruş; IŞİD’in, El Nusra’nın ve diğer çeteci grupların ve destekçilerinin Rojava ve Suriye’den tamamen defedilmesine kadar da sürecektir.