Cuma, Ağustos 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Barış Anneleri'ne cinsel işkence!

 

Barış Anneleri'ne cinsel işkence!

 
 
Barış Anneleri Amed Meclisi üyeleri polis tarafından cinsel işkenceye maruz kaldı. Çırılçıplak soyundurulan anneler, 'otur-kalk' denilerek taciz edildi.

 

DİHA/AMED

10 Ağustos 2016
 

Siirt’te Barış Anneleri Meclisi’ni ziyaret eden kadınlar 7 Ağustos’ta Amed’e dönerken polisler tarafından durduruldu. Zorla araçtan indirilen kadınlar bir binaya götürülerek işkenceye maruz kaldı. Barış Anneleri Amed Meclisi üyesi kadınlar dün İHD Amed Şubesi’nde düzenledikleri basın toplantısıyla yaşadıklarını anlattı. 

 

Otur-kalk!

Meclis üyesi Nezahat Teke şöyle konuştu: "Eruh yolu üzerinde yolumuzu kestiler. Silahlarının şarjörünü bize doğrulttular. Bizi zorla araçlardan indirdiler. İki kadın polis gelip bizi sürükleyerek prefabrikin içine götürmeye çalıştılar. Şoförü de kaldırıma götürüp diz çöktürdüler. Bağırıyorlardı 'kaldırma kafanı, eğil' diye. Kadın polisler bizi zorla soyup üstümüzü aradılar. Anadan üryan soydular bizi. O da yetmedi bize 'otur kalk' deyip taciz ettiler. Anneleri yaşındayız, ama olmayacak şeyler yaptılar bize. Çantalarımızı boşaltıp didik didik aradılar. Saatlerce susuz bekletildik."

 

Paralarını da çaldılar
Saldırıya tepki gösteren Teke, "Biz Barış Anneleri olarak yıllardır hep barış istedik ve başka bir sloganımız isteğimiz de olmadı. Bunu mu suç olarak görüyorlar?" diye sordu. "Darbeyse biz de darbeyi istemiyoruz, ölümlere karşıyız ama biz böyle hukuksuzluklara da karşıyız" diyen Teke, "Biz kimse ölmesin diye sokaklara çıkıyoruz. Onların ölümüne de karşıyız. Onlar ne yapıyor? Bizi soyup taciz ediyorlar. Benim 200 TL param eksik çıktı cüzdandan. Para mesele değil, ama bu onların kirli yüzlerini gösteriyor" diye belirtti. 

 

Polisin saldırısına uğrayan anneler suç duyurusunda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.