Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Türkiye'den, sınırda nöbet tutan Kobanililere müdahale: 1 ölü, 42 yaralı

 

Türkiye'den, sınırda nöbet tutan Kobanililere müdahale: 1 ölü, 42 yaralı

 

Sputniknews.com / Hikmet Durgun  / 02.09.2016

 

Suriye’nin Kobani kentinde Türkiye’nin sınırda inşa etmek istediği duvarı protesto eden Kobanililere Türk askeri ve polisi, gaz bombalarıyla ve tazyikli suyla sınırdan müdahale etti. Sputnik’e konuşan Kobani Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen, yaralananların olduğunu söyledi.

Edinilen bilgilere göre Türkiye, Suriye’nin Halep kentine bağlı olan Kobani sınırında güvenlik gerekçesiyle duvar örüyor. Ancak Kobanililer duvarın Kobani toprağında örüldüğü gerekçesiyle duvara karşı çıkıyorlar ve bu amaçla 1 haftadan beri duvarın kurulacağı yere yakın sınırın sıfır noktasına çadırlar kurarak nöbet tutuyorlar. Bugün sınırda Türkiye’yi protesto eden Kobanililere Türk polisi ve askeri gaz bombalarıyla ve tazyikli suyla müdahale ederken, gerçek mermi saldırısı sonucu Kobanili 17 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetti. Yaralı sayısı da 42'ye ulaştı. Bölgede gerginlik devam ederken, Türkiye ise sınıra asker ve polis sevkiyatı yapıyor. Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Kobani Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hesen, Türkiye’nin Kobani sınırları içerisinde duvar kurmak istemesine karşı çıkan Kobanililere sınırdan gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale edildiğini belirterek, saldırı sonucu yaralananların olduğunu söyledi. Kobanililer, Türkiye'nin sınıra inşa etmek istediği duvarı protesto amacıyla bir haftadır bölgede nöbet tutuyor.

 

‘TÜRKİYE KOBANİ TOPRAKLARINDA DUVAR ÖRÜYOR’

Türkiye’nin Kobani topraklarında duvar örmesine karşı çıktıklarını vurgulayan Hesen, şöyle devam etti: “Türkiye bizim toprağımızda duvar kurduğu için ve böylece topraklarımızı işgal ettiği için karşı çıkıyoruz. 1 haftadır bunu protesto etmek için sınırın sıfır noktasında Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın batısında çadırlar kurarak Türkiye’nin bu yaklaşımını protesto ediyoruz.” Protestolara katılan binlerce kişiye Türkiye’nin gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale ettiğini aktaran Hesen, “ Türkiye’nin saldırıları sonucu yaralananlar oldu. Onları hastaneye kaldırdık. Halk Türkiye’nin saldırılarına karşı taşlarla karşılık veriyor. Türkiye zırhlı araçlarla şimdi sınırda bekliyor. Zırhlı araçlarla gelip 4 metrelik duvar kurmak istediler. Geçenler de Kobani sınırında 150 metre uzunluğunda duvar yaptılar. Kobani halkı ise buna karşı çıkıyor. Çünkü Kobani toprakları içinde duvarı yapmak istiyorlar. Kobani halkı hiçbir zaman bu işgale izin vermeyecektir. Hiç kimsenin topraklarımızı işgal etmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Türkiye’nin Kobani topraklarını işgal etmek istediğini savunan Hesen, Türkiye’yi Rojava’nın kazanımlarını yok etmekle suçladı.

-------------------------------

Daha fazla: http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160902/1024673806/turkiye-kobani-mudahale.html