Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Kayyuma karşı Kürtler ayakta

 

Kayyuma karşı Kürtler ayakta

 
DBP’li belediyelere kayyım atanmasına tepki gösteren halk sokaklara çıktı. Van'da yürüyüş düzenlenirken, Mardin ve ilçelerinde protesto eylemleri yapıldı.

 

 ANF / 11 Eylül 2016

 

MUŞ 

Bulanık Belediyesi'ne kayyım atamasına yönelik öfke büyüyor. Kaymakam Ömer Şahin'in kayyım olarak atandığı ilçede DBP binası önünde bir araya gelen HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, Malazgirt Belediye Eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu kitle, belediye binası önüne yürüdü. Türk bayrağının asıldığı belediye binası önüne gelen kitle, burada basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan DBP İl Eşbaşkanı Hatice Şeker, Kop Belediyesi'nin AKP faşizmi tarafından işgal edildiğini söyledi. Yaşananların 15 Temmuz darbe girişiminden hiçbir farkı olmadığını belirten Şeker, hem parti olarak hem halk olarak kayyıma direneceklerini söyleyerek, tüm Kop halkını direnişe çağırdı. 

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım da, 15 Temmuz darbe girişimini reddettiğini savunan iktidar partisinin bir gece yarısı darbenin en aşağılık şeklini ortaya koyduğunu belirtti. 15 Temmuz gecesi meclisi bombalayan zihniyetle belediyelere kayyım atayan, halkın iradesine el koyan zihniyetin aynı olduğunun altını çizen Yıldırım, "Biz bu darbe mantığını kabul etmeyeceğiz. Çünkü hukuki değildir, yasal değildir. Evrensel hak ve hürriyetlere aykırıdır. Meclisten geçiremedikleri yasa maddesini gece yarısı KHK ile darbe ile gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Hitler faşizmin de görülmeyecek bir uygulamadır bu. Bulanık halkını iradesini arkasına alamayanlar özellikle bugün gelmiş askerin, polisin, zırhlı araçların zoruyla belediyeye el koyuyor" ifadelerini kullandı. 

Kayyım atanan belediyelerin önünün zırhlı araçlarla abluka altına alınarak, halka yasaklandığını ifade eden Yıldırım, "Onlar için belediyecilik halktan kopma, halktan korunacak, halktan sakınılacak binalar olarak görülüyor. Bizim için belediyecilik ne başkanın ne meclis üyesinin değildir. Sadece halkındır. Bizim için belediyecilik halkın açığa çıkan iradesidir" dedi. 

Belediyelerin yerel demokrasinin en önemli ayağını oluşturduğunu belirten Yıldırım, "Er ya da geç burayı gasp mantığı ile ele geçirenler Bulanık'ı terk edecek. Ama Bulanık halkı burada kalacak. Baki olan Bulanık halkıdır ve onun iradesidir" diye konuştu. 

Açıklamaların ardından kitle DBP ilçe binası önünde süresiz nöbet eylemine başladı. 

VAN 

Van'da ise kayyım atanan İpekyolu, Erciş ve Edremit’te, halk belediye binalarının önünde bir araya geldi. İpekyolu belediyesi önünde bir araya gelen halk açıklama yaptı. Açıklamada sık sık, "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. Abluka altındaki belediye binası önünde kısa bir açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Feysel Keser belediye binasının kapısının kapatılarak el konulduğunu söyleyerek, "Biz bu haksız hukuksuz uygulamayı kabul etmiyoruz" diye konuştu. Halkın kendilerine teslim ettiği emanete sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyleyen Keser, kayyımın hiçbir meşruluğunun olmadığını söyledi. 

ERCİŞ

Öte yandan Vali Yardımcısı Mehmet Şirin Yaşar'ın kayyım olarak atandığı Erciş’te de halk belediye binasına doğru yürüyüşe geçti. Polisin havaya ateş açarak dağıtmaya çalıştığı kitle yeniden yürüyüşe geçtiği sırada polis bu kez de gaz bombalarıyla saldırdı. Halk polis saldırısına taşlarla karşılık veriyor. 

Van'da kayyım atanan bir diğer ilçe belediyesi olan Edremit’te de halk belediye binası önünde bir araya gelerek direnişe geçti. 

MARDİN

Mardin’in Nusaybin ve Mazıdağı ilçelerinde İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla belediyelerine kayyımın atanması gerçekleştirilen basın açıklaması ile protesto edildi. Nusaybin’de Barış Parkı'nda bir araya gelen aralarında HDP Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım ve belediye eşbaşkanlarının da bulunduğu onlarca belediye çalışanı, açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Cengiz Kök, "İlçede yaşanan yurttaşların neredeyse tamamının oyları ile seçilen belediye yönetimi atanan kayyım ile bir memura bırakılarak gasp edilmiştir. Bu durum halk iradesine de, demokrasiye de, hukuka da bir darbedir. Yaşanan durumu kabul etmemiz mümkün değildir" dedi. 

Kayyımların belediyelerin halka hizmet etmediği şeklinde bir bahane ile atandığını söyleyen Kök, "Madem halkın böyle bir talebi var. Madem iddia ettiğiniz gibi halka hizmet etmedik o zaman buyurun gelin seçime gidelim. Halk kime 'Evet' derse onu ilk biz tebrik edeceğiz. Ama bu şekilde gerçekleştirilen kayyım atamaları ile halkın iradesine kelepçe vurulmasına izin veremeyiz" diye ifade etti. 

Gerçekleştirilen kayyımı halkın iradesini gasp şeklinde yorumlayan Kök, "Burada seçilmişler varken bir memurun atanması ne hukukta ne de demokrasi de kabul edilemez. Bizim de bu durumu kabul etmesi mümkün değildir" dedi. 

Saray'dan talimat alan AKP hükümetinin yarım kalan bir darbeyi tamamlamak istediğini söyleyen HDP Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım ise, "Halkımızın iradesini tanımayan bir iktidarın belediyelerimize gönderdiği kayyımları bizler de tanımayacağız" dedi. AKP hükümetinin aldığı oy oranını sürekli ön plana çıkarak kendisini bu toprakların tek hakimi ilan etmek istediğini belirten Yıldırım, "Siz yüzde 50 ile iktidara gelmişseniz Nusaybin Belediyesi'nin eşbaşkanları yüzde 90 oy oranı ile gelmiştir. Senin bahsettiğin demokrasi Nisêbîn halkının mücadelesi sonucu gelişmiştir. Senin yaptığın ise demokrasi değil diktatörlüktür" dedi. 

Açıklama alkışlar eşliğinde sona erdi. 

MAZIDAĞI

Mazıdağı ilçesinde de belediyeye yapılan kayyım atanması belediye hizmet binası önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Birçok belediye çalışanının katıldığı eylemde konuşan Belediye Eşbaşkanı Necla Yıldırım, "Şu anda belediyemizde kendini kayyım olarak tanımlayan kişi, kendisini halkın iradesi olarak zannediyor. Yüzde 80 küsür oy alan seçilmişlerin yerine işgal ile karşı karşıyayız. Daha dün darbelere karşı durduğunu söyleyen zihniyetin kendisi şu anda darbe yapıyor. Biz seçilmişler halkımızla buradayız, hiç bir yere gitmiyoruz" dedi.

Öte yandan halk iradesi ile seçilen DBP'li belediye yönetimlerine yapılan darbeye karşı Urfa’ın Halfeti, Bozova ve Viranşehir belediyelerinde halk nöbet eylemine geçti. Belediye hizmet binalarında nöbet tutan halk, olası yapılabilecek irade gaspına karşı sonuna kadar direneceklerinin mesajını verdi.