Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

YPG’nin Batılı sosyalist savaşçıları: 21’inci yüzyılın ilk devrimini koruyoruz

 

YPG’nin Batılı sosyalist savaşçıları: 21’inci yüzyılın ilk devrimini koruyoruz

 

IŞİD’le mücadelede YPG’lilerle beraber çarpışan Batılı savaşçılar, Rojava’da faşizme karşı sosyalizm için mücadele ettiklerini savundu.

 

Independent’tan Lizzie Dearden’e konuşan, aralarında Britanyalı, İrlandalı ve Kanadalıların bulunduğu YPG’nin Batılı savaşçıları, ‘devrim’ uğruna ölmeye hazırlandıklarını ve IŞİD’in yanı sıra Türkiye’nin desteklediği ‘muhaliflerle’ de karşı karşıya gelebileceklerini öne sürdü.

Demiryolu, Denizyolu ve Taşımacılık İşçileri Ulusal Birliği isimli sendikanın 2014 yılında hayata gözlerini yuman lideri Bob Crow’a ithafen 40 kişilik birliklerinin ismini Bob Crow Tugayları olarak belirleyen savaşçılar, ‘bütün düşmanlara karşı’ 21’inci yüzyılın ilk devrimini koruduklarını da vurguladı.

Askeri deneyimleri yok

Bob Crow Tugayı’nda İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Kanada’dan gelen ve yaşları 24 ila 35 arasında değişen kırk kadar savaşçı bulunuyor.

Suriye’ye IŞİD’le savaşmaya giden birçok Batılı eski askerin aksine Bob Crow Tugayı’ndaki savaşçıların hiçbiri daha önce bir askeri tecrübesi bulunmayanlardan oluşuyor. Tugay sözcülerinden biri de bazı üyelerinin Suriye’ye gitmeden önce demiryolu işçisi, bisikletli kurye, çiftçi, bahçıvan gibi meslekler yaptığını kaydediyor.

ypg-batili-savasci2

‘Tarafımız belli, ona saldıran herkes düşmanımız’

Bir başka savaşçı ise Rojava’da yaşananlardan ne kadar etkilendiğini şöyle vurguluyor: “İşyerlerimizi bırakıp silahlı mücadeleye katıldık. Bazılarımız sabit fikirli Marksistlerken bazılarımız daha serbestlik taraftarı ancak bu gibi farklılıklar burada kaybolup gidiyor. Devrimlerin böyle eğilimleri oluyor. Eski asker falan değiliz, bizim motivasyon kaynağımız bu değil. Biz kızıllarız”

Kadınların Rojava’da etkin rol aldıklarından da bahseden Batılı savaşçı, “Bizim tarafımız belli ve ona saldıran herkes bizim düşmanımız” ifadelerini kullanıyor.

ypg-batili-savasci

Fotoğraflar: Twitter / @bobcrowbrigade