Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Kaya'nın ağabeyi: İşkence yaptılar

 

Kaya'nın ağabeyi: İşkence yaptılar

 
Kapatılan Özgür Gündem’in Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya’nın ağabeyi Musa Kaya, kardeşine, gözaltında çok yoğun işkence yapıldığını söyledi.
 
Seyhan Avşar /Cumhuriyet
24 Eylül 2016

 

Kapatılan Özgür Gündem’in Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya’nın ağabeyi Musa Kaya, kardeşine, gözaltında çok yoğun işkence yapıldığını söyleyerek, “O kadar çok dövmüşlerdi ki yüzü parçalanmıştı. İzleri örtbas etmek için ise gözaltı süresini uzattılar” dedi. Kaya, kardeşinin tutuklu olduğu Silivri Cezaevi’nde de hak ihlaline maruz kaldığını belirterek “Gazete yok, radyo yok, televizyon yok. Cumhuriyet gazetesini ve Birgün gazetesini talep etmelerine karşın alamıyorlar. Sabah ve Hürriyet gazeteleri veriliyor” diye konuştu. Zana Kaya ve Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya, “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” ve “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddialarıyla 34 gündür tutuklu. Musa Kaya, kardeşiyle, 29 gün sonra açık görüşte buluşabildiğini belirtti

Çıplak arama iddiası

Özgür Gündem Gazetesi Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın geçen salı günü duruşma için adliyeye getirilirken çıplak aramaya maruz bırakıldığı belirtildi. Kızılkaya’nın maruz kaldığı şiddeti TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Yarkadaş, Bozdağ’a “Gazetecilerin tecrit koşullarında tutulduğu doğru mudur? Gazeteci İnan Kızılkaya’nın çıplak aramaya maruz bırakıldığı doğru mudur? ” diye sordu.