Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Cizre’nin tanıkları katliamı BM’ye anlattı: Yargılanmalarını istiyoruz

 

 

 

Cizre’nin tanıkları katliamı BM’ye anlattı: Yargılanmalarını istiyoruz

Cizre katliamının tanıklarından Metin Fındık ve Eşi Pınar Fındık, Türk devletinin Cizre’de gerçekleştirdiği katliamı BM’ye anlattı.

 

30 Eylül 2016 Cuma 16:06

CENEVRE / ANF - SERKAN DEMİREL

 

Cizre katliamının tanıklarından Cizre Belediyesi Özel Kalem Müdürü Metin Fındık ve eşi Pınar Fındık, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın emriyle Cizre’de gerçekleştirilen katliamın boyutlarını ve katliam sürecinde yaşananları, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini araştırmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne bağlı olarak kurulan Özel Birim temsilcisine anlattı.

Cizre’de yaşanan katliamın ardından Türk devletinin yöneldikleri arasından olan Metin Fındık, ailesi ve çocukları birlikte İsviçre’ye sürgüne çıkmak zorunda kalmıştı. İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan mülteci kampında kalan Fındık, 20 Eylül’de Türk devletinin Cizre’de nasıl bir katliam gerçekleştirdiğini ajansımıza (ANF) anlatarak, “Cizre katliamının yakın tanıklarından birisiyim. Türk devleti katliamın tanıklarını ortadan kaldırmaya çalışıyor. Asla susmayacağım. Cizre yaşananları bütün çıplaklığıyla anlatmaya hazırım” diyerek uluslararası kuruluşlara çağrıda bulunmuştu.

Türkiye’nin kendisine kapılarını açmadığından kaynaklı Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini araştırmak için BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne bağlı olarak Cenevre’de kurulan BM Özel Birim temsilciliği,  Metin Fındık ve eşi Pınar Fındık ile görüştü.

ÖZEL BİRİM TEMSİLCİSİ: TANIKLARLA GÖRÜŞMEK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Yapılan görüşmenin ardından ANF’ye bilgi veren Metin Fındık, Türk devletinin Cizre’de nasıl bir katliam gerçekleştirdiğini bütün ayrıntıları ile anlattığını ifade etti. Özel Birim temsilcisinin “Cizre’ye yönelik ellimizde çok sayıda veri var. Ama o sürecin bire bir tanığı olan birisi ile görüşmek bizim için çok önemli” dediğini aktaran Fındık, Türk devletinin dediğinin aksine Cizre’de yüzlerce sivilin Türk devleti eliyle aylar önceden hazırlığı yapılan bir süreç sonrasında nasıl katledildiğini temsilciye anlattığını söyledi.

TÜRK DEVLETİ’NİN CİZRE’DEKİ VAHŞETİNİ ANLATTIM

Fındık, Cizre Belediyesi’ndeki görevinden kaynaklı katliam sürecinde halka yönelik yapılmak istenen yardımların bölgedeki asker, polis ve kaymakamlık yetkilileri tarafından nasıl engellendiğini temsilciye aktardığını söyledi. Fındık, “Evinin önünde otururken öldürülen insanları, ekmek almaya gidemediği için çöpte ekmek ararken keskin nişancılar tarafından 80 yaşındaki Cizrelinin nasıl katledildiğini, yaralı insanların nasıl ölüme terk edildiğini,  belediye ambulanslarının nasıl devlet tarafından engellendiğini, bodrumlarda insanların nasıl diri diri yakıldığını yani Cizre’de katliamı sürecinde yaşadıklarımın hepsini temsilciye anlattım” dedi.

Katliamın ardından Türk devletinin katliamın delillerini nasıl ortadan kaldırmaya çalıştığını da temsilciye anlattığını ifade eden Fındık, kendisinin unuttuğu noktaları ise eşi Pınar Fındık tarafından temsilciye aktarıldığını belirtti.

‘KATLİAMI YAPALARIN YARGILANMASI İÇİN ANLATIYORUZ’

Başta BM olmak üzere uluslararası güçlerin ve kuruluşların da Cizre’de yaşanan katliamdan sorumlu olduğunu temsilciye söylediğini ifade eden Fındık, devamla Özel Birim Temsilcisine, “Biz Cizre katliamının aydınlatılması için yaşadıklarımızı anlatmıyoruz. Türk devletinin Cizre’de bir katliam yaptığını bütün dünya biliyor, biz bu katliamın emrini verenlerin yargılanması istiyoruz. Yüzlerce insan katledildi bunların hesabının sorulması gerekir”

Fındık, son olarak Özel Birim Temsilcisi,  konuya ilişkin hazırlanan raporların yetkili mercilere gönderildiğini ve Kürdistan kentlerinde yaşananların üzerinde çalışmaya devam edeceklerini kendilerine aktardığını söyledi.