Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Mıhemed Abdullah: Saldırı uluslararası planın bir parçası

 

 

Mıhemed Abdullah: Saldırı uluslararası planın bir parçasıTevgera Azadi Eşbaşkanı Mıhemed Abdullah, DAİŞ’in Kerkük saldırısının arkasından uluslararası güçlerin planlarının yattığını söyleyerek, “Bu saldırıları kırmak için siyasi tarafların birlikte hareket etmesi geriyor” dedi.

23 Ekim 2016 Pazar 09:39

KERKÜK – ANF

 

Kerkük halkından daha örgütlü disiplinli hareket etmesini isteyen Kürdistan Toplum Hareketi (Tevgera Azadi)  Eşbaşkanı Mıhemed Abdullah “Bu saldırı Kürdistan’ı işgal etme çabası içinde olanların mesajıydı. Bu saldırıya karşı halkımız direnerek cevap vererek saldırının hesabını soracak ve teslimiyeti kabul etmeyecektir” dedi.

Tevgera Azadi’nin Kerkük savunma güçleri ve halkın yanında yer alarak kenti savunmaya devam edeceğini söyleyen Mıhemed Abdullah, “Bu saldırıların devamı gelecektir. Bu saldırının esas amacı Türkiye’nin Musul vilayetini üzerindeki planı yatmaktadır. Kürdistan’ın her yerinde hakimiyetini sağlama amacını taşımaktadır.  Musul vilayetini kontrol altına almak isteyen Türkiye, Kürdistan’ın diğer yerlerinde de kontrolü ele geçirme peşindedir. Bu planı boşa çıkarmak için canımızı vermeye hazırız. Biz var oldukça bu saldırılar amacına ulaşmayacaktır. Tevgera Azadi hareketi olarak Kerkük halkını kutluyorum ve şehit düşen insanlarımızın Allahtan rahmet yakınlarına ise başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Uluslararası güçlerin Kürdistan’ın dört parçası üzerinde planı olduğuna dikkat çeken Abdullah, “Bu planların bir parçası da dün DAİŞ’in Kerkük üzerine yaptığı saldırıdır. Ama bu saldırıya karşı Kerkük halkı kahramanca direnerek bu saldırıyı kırdı. En güzel resim gerilla, peşmerge ve halk birlikte aynı mevzide bu saldırıya karşı çıkmalarıdır” şeklinde konuştu.

Siyasi tarafların birleşmesine çağrıda bulunan Abdullah şunları belirtti: “Bu saldırıları kırmak için siyasi tarafların birlikte hareket etmesi geriyor. Kerkük halkının da isteği bu yöndedir. Musul operasyonuna ortak komutanlık altında katılmalıdır. Lozan ve Sykes Picot anlaşmalarının tekrarlanmaması için Kürtlerin birleşmesi lazım. Türk devletinin planlarını boşa çıkarmak için Kürt’lerin birlikteliğe ihtiyacı var.”

 Çatışmaların başladığı ilk gün Tevgera Azadi üye ve yöneticileri de çatışmaların olduğu alanlara gelerek, peşmerge ve gerilla ile birlikte direnişte yer almıştı.

 

DAİŞ çetesi: Türk helikopteriyle Kerkük’e geldikKerkük’e yapılan DAİŞ çete saldırısında sağ ele geçirilen bir çetenin verdiği bilgilerle, saldırıların Türk devleti tarafından organize edildiğini ortaya çıkardı.

 

22 Ekim 2016 Cumartesi 23:22

KERKÜK - ANF

Arapça yayın yapan Bedir News haber sitesinin geçtiği bir habere göre, çatışmalarda bir çete üyesi sağ ele geçirildi. Çete üyesi saldırıların arkasında Türk devletinin olduğunu işaret ederek saldırının nasıl geliştirdiğine dair şu bilgileri verdi: “Biz Türk devletine ait helikopterlerle Kerkük’ün kuzeyindeki Serêtepe köyüne getirildik. Orada şehir merkezine geçirildik. Amacımız valilik ve resmi devlet kurumlarını ele geçirmekti. Bunun için buralara saldırdık.”

Çetelerin sözünü ettiği Serêtepe (Seyran Tepe) köyü Kerkük’ün kuzeyindeki Leylan nahiyesine bağlı. Çeteleri bugün sabah saatlerinde bu köye yönelik de saldırı gerçekleştirmiş, yaşanan çatışmalarda 9 çete öldürülmüştü.