Cumartesi, Ağustos 15, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Neçirvan Barzani: Türkiye, IŞİD'e destek vermemiştir

Neçirvan Barzani: Türkiye, IŞİD'e destek vermemiştir

 

Türkiye ile IŞİD arasında herhangi bir işbirliği olduğuna inanmadıklarını kaydeden IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, " Türkiye, Kürdistan hükümetine ve Kürtlere karşı kesinlikle IŞİD'e destek vermemiştir" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Duhok Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Musul Başkonsolosluk çalışanlarının serbest bırakılmasının, kendilerini çok sevindirdiğini ifade etti. Barzani, "Konsolosluk çalışanlarının serbest bırakılmasında, Kürdistan yönetimi olarak bizim hiçbir müdahalemiz ve rolümüz olmamıştır. O insanların ailelerine ve yakınlarına kavuşması bizleri ziyadesiyle memnun etti" diye konuştu.

Türkiye'nin, IŞİD'e destek verdiğine yönelik bir soru üzerine Barzani, bunun "bir iftira" olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Hükümet olarak, Türkiye ile IŞİD arasında herhangi bir işbirliği olduğuna inanmıyoruz. Türkiye, Kürdistan hükümetine ve Kürtlere karşı kesinlikle IŞİD'e destek vermemiştir. Biz bunun iftira olduğuna inanıyoruz. Bu, hiçbir şekilde doğru değildir. Türkiye önemli bir komşumuzdur. Her zaman Kürdistan bölgesine yardımcı olmuş ve dar zamanlarımızda imdadımıza yetişmiştir. İlişkilerimizin ilerlemesini ve daha iyi bir seviyeye çıkmasını arzu ediyoruz."

"KOBANİ'YE PEŞMERGE GÖNDERMEDİK"

Barzani, Suriye'nin kuzeyindeki duruma ilişkin ise terör örgütü IŞİD'in hedefindeki Kobani kentinin bütün Kürtlerin meselesi olduğunu ifade ederek, "Oradaki halkımızın dramı hepimizi ilgilendiriyor. Kürdistan hükümeti olarak IŞİD'in saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Kobani'ye Peşmerge göndermedik. Gerekirse göndeririz. Ciddi olarak değerlendireceğiz. Ancak önümüzde coğrafi engeller var" şeklinde konuştu.

IŞİD'in Peşmergeye karşı birçok cephede kaybettiğini vurgulayan Barzani, örgütü tamamen yok etmek için uluslararası bir çaba gerektiğini kaydetti. Barzani, petrol ihracında Bağdat hükümetiyle anlaşmak için görevlendirdikleri müzakere heyetleri arasındaki görüşmelerin devam ettiğini, bir sonuca varmayı ümit ettiklerini dile getirdi.

Duhok'ta 850 bin sığınmacının barındığını aktaran Barzani, sığınmacıların tüm ihtiyaçlarını karşılamak için uluslararası toplumdan yardım beklediklerini bildirdi. Barzani, bu noktada Bağdat hükümetinin de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini istedi.

 
Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/news/2014_09_23/Barzani-Turkiye-ISID/