Cumartesi, Ağustos 15, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Halep'te YPG'ye yönelik kimyasal saldırı BM'ye taşındı

 

Halep'te YPG'ye yönelik kimyasal saldırı BM'ye taşındı

 

Suriye'nin Halep kentinde Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) kontrolündeki Şeyh Maksud mahallesine yönelik saldırıda El Nusra ve diğer cihatçı örgütler kimyasal silah kullandı. YPG Halep Sözcüsü Berfin Hezil, kendilerine yönelik kimyasal saldırıyı, Birleşmiş Milletlere (BM) taşıdıklarını söyledi.

 

Hikmet Durgun / Sputniknews.com / 14.03.2016

 

Halep'in Şeyh Maksud mahallesine yönelik El Nusra, Ahrar'uş Şam ve Nurettin Zengi Tugayları'nın da içerisinde yer aldığı cihatçı örgütlerin saldırılarında kimyasal silah kullanıldığı belirtildi.

 
‘ANALİZLER HENÜZ TAMAMLANMADI'

Konuyla ilgili Halep'te Şeyh Maksut mahallesinde bulunan Halk Savunma Birlikleri (YPG) Halep Sözcülerinden Berfin Hezil, Sputnik'e yaptığı açıklamada, çatışmalar halen devam ettiği için kimyasal silahın nereden geldiğini tam olarak belirleyemediklerini ve gerekli analizleri yapamadıklarını söyledi. Hezil, saldırıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"El Nusra ve diğer terörist örgütler geçen hafta Salı günü YPG ve YPJ güçlerinin olduğu alana kimyasal silahlarla saldırdılar. Çeteler Halep'in Şeyh Maksud mahallesinin batısına saldırdılar. Saldırının olduğu yerde çatışmalar halen şiddetli bir şekilde devam ettiği için, kimyasal saldırıyla ilgili gerekli analizleri henüz tamamlayamadık. Saldırı sonucu YPG'den 3 savaşçı YPJ'den ise 1 kadın savaşçı yaralandı. Arkadaşlarımızın vücutlarında oluşan yanık ve yaraları görünce kimyasal saldırı olduğunu anladık. Yaralanan savaşçılarımız tedavilerinin ardından taburcu edildi ancak halen doktor kontrolüne gidip geliyorlar. Şimdilik durumları normal."

Öte yandan YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri Halep yetkililerinden Rezan Hido, daha önce yaptığı açıklamada 20 kişinin yaralandığını söylemişti.

‘İLK DEFA GERÇEKLEŞİYOR'

Kimyasal saldırıyı Birleşmiş Milletler'e (BM) taşıdıklarını aktaran Hezil, "Saldırıyı BM'ye taşıdık. BM yetkilileri ile görüştük onlar da bize saldırıyla ilgili sorular sordular, saldırının nasıl yaşandığını kendilerine aktardık. İlk defa Halep'te bize yönelik bir kimyasal saldırı gerçekleşiyor. Dünyayı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.


------------------------------------------------------------------------

İslam Ordusu, Halep'te Kürtlere karşı 'yasak silah' kullandığını kabul etti

 
Suriye'de savaşan İslam Ordusu isimli grup, Halep'te Kürtlere karşı yasak silah kullandığını kabul ederek, bunu yapan komutanlarını cezalandıracağını açıkladı.
 
Sol Haber/ 08 Nisan 2016 09:37
 

Halep'in YPG kontrolündeki mahallesi Şeyh Maksud'da kimyasal silah kullanıldığı iddialarının ardından, Suudi Arabistan destekli İslam Ordusu'ndan (Ceyş'ül İslam) bir açıklama geldi.

Açıklamada, "Çatışmalar sırasında bir Ceyş'ül İslam tugay lideri, bu tip muharebelerde yasak olan silah kullandı" denildi.

Komutanın askeri mahakemeye verildiğini söyleyen İslam Ordusu, gerekli cezanın verileceğini savundu.

Ateşkese rağmen cihatçı gruplar Şeyh Maksud mahallesindeki sivil yerleşimlerini de hedef alan şekilde saldırıyor. YPG, yerel gazeteciler ve Kürt Kızılayı, mahalleye cihatçı militanlar tarafından "toksik gazlar" atıldığını söylemişlerdi.