Cuma, Ağustos 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Can Dündar : İnadına mücadeleyi yükselteceğiz...

 

Can Dündar : İnadına mücadeleyi yükselteceğiz...

 

Gazetemiz Özgür Gündem'in bugünkü nöbetçi genel yayın yönetmenliği görevini kampanyanın 50'inci gününde Can Dündar devraldı. Dündar, 'Dünkü tutuklamalar bir mesajdır. Bize ne yapmamamız tebliğ ediliyorsa onu yapacağız ve mücadeleyi daha ileri taşıyacağız' dedi. Gazetemizin manşetinin cok doğru olduğunu söyleyen Dündar, 'İnadına dayanışma içinde olmalıyız. Bu mücadeleden dolayı onları kutluyoruz destek olmaya devam edeceğiz' şeklinde konuştu

 

Özgür Gündem / Haber Merkezi  / 21 Haziran 2016 11:45 - Baskıların ve soruşturmanın hedefinde olan gazetemiz Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla gazeteci, yazar ve aydınların başlatmış olduğu "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni" kampanyası devam ediyor. Daha önce gazetemizin yayın yönetmenliğini devralan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin'nin tutuklanmasına tepki gösteren gazeteci Can Dündar, 50'inci gününde "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeniliği" görevini devraldı.

Mesajı aldık burdayız...

Gündem toplantımızı katılan Dündar, gösterilen dayanışmayı önemli bulduğunu ifade etti. Dündar, dün tutuklanan Fincancı, Önderoğlu ve Nesin için, "Bu bir mesajdır. Hakikatin yanında olursanız tutuklanırsınız mesajıdır. Mesaji aldık ve yanlarında durmaya geldik" ifadelerini kullandı. Dündar, "Bize ne yapmamamızı tebliğ ediyorlarsa biz onu yapacağız. Bu televizyonu izlemeyin diyorlarsa, izleyeceğiz ve bu şekilde haklarımıza sahip çıkacağız" diye konuştu.

Hepsi çok değerli...

Yazar Ahmet Nesin'in tutuklanmasına ilişkin "Düşünen ve yazan insana devlet her zaman zulüm uyguluyor" diyen Dündar, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu için ise şunları söyledi: "Şebnem hoca insan hakları noktasında mücadele veren biriydi. Erol da yanımızda durdu. Erol'un tutuklanması ile sadece Türkiye'ye değil, dünyaya mesaj vermek istediler. Bu yüzden yanlarında olacağız. Böyle böyle geriletebiliriz." Dündar, tutuklananların hepsinin değerli insanlar olduğunu dile getirdi. Ayrıca gazetemizin üzerindeki baskılar ile gözaltı ve tutuklanan muhabirlerin durumuna da dikkat çeken Dündar, "Mesaimizin büyük bir kısmını adliyede geçiriyoruz" diye belirti.

Dündar, "Yanyana durarak bu durumu geriletebiliriz. Her meslek grubu kendi meslektaşlarına sahip çıkmalıdır. Gazetenin manşeti cok doğru inadına dayanışma içinde olmalıyız. Bu mücadeleden dolayı onları kutluyoruz destek olmaya devam edeceğiz" diyerek dayanışmanın birçok özgürlüğünün önünü açacağını söyledi. Kürt medyasının büyük vadireler atlattığını söyleyen Dündar, bunu da birlikte atlatacağız diyerek' destek mesajını yiniledi.

Bizim geleneğimiz mücedele geleneğidir...

Gazetemize ilişkin baskılar ile toplumun haber alma hakkının elinden alınmak istendiğini söyleyen editörümüz Zana Kaya ise, "Biz bu baskıları çok gördük o baskıları yapanların tarihte nerede olduğu biliniyor. Bu topluma yönelik bir mesajdır. Özgür Gündem'in bir direniş geleneği var. Bu baskıları da dayanışma ile aşarız" dedi.

Bugün herkes Özgür Gündem'le

Bugün gazetemizle dayanışma amacıyla saat 11.00'de gazeteciler bir araya gelerek yayın yönetmeni olmaya hazırız dediler. 13.30 de ise bir çok kurum, sendika, parti tutuklamaları kınamak amacıyla gazetemizin binasının önünde olacak.