Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Diyarbakır’da askere yemek vermeyip gözaltına alınan Saniye Ekti serbest bırakıldı

 

Diyarbakır’da askere yemek vermeyip gözaltına alınan Saniye Ekti serbest bırakıldı

 

Diyarbakır’ın Helhel köyündeki evine gelen askere yemek ve su vermeyi reddedip, ardından sarı, kırmızı ve yeşil renkte flama bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 76 yaşındaki Saniye Ekti, gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Diyabarkır’a bağlı 18 köyde 23 Eylül’de ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlayan operasyonlar devam ediyor.

DİHA’nın haberine göre Hazro’ya bağlı Helhel köyünde yaşayan Ekti, evine giren askere, su ve yemek vermeyi reddetti. Bunun üzerine, daha önce farklı zamanlarda da gözaltına alınan Ekti, evinde bulunan, sarı, kırmızı ve yeşil flama gerekçeyle yine gözaltına alındı.

Ekti ile birlikte soy ismi öğrenilemeyen Müslüm isimli genç de gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar zırhlı araca bindirilerek Hazro’ya götürüldü.

imc TV’nin haberine göreyse Ekti, gece saatlerinde Hazro Jandarma Komutanlığı’ndan serbest bırakıldı.

Evi operasyonlar sırasında yıkıldı

Ekti’nin ismi, Dört Ayaklı Minare önünde Diyarbakır Barosu’nca 28 Kasım 2015’te düzenlenen basın açıklamasında Tahir Elçi’yle yaptığı sohbet sonrası da gündeme gelmişti.  Ekti, Elçi’den sonra yaptığı konuşmasında ise ablukanın kaldırılarak operasyonlara son verilmesini istemişti.

Öte yandan Ekti’nin Sur’daki evinin ‘kamulaştırma’ kapsamında yıkıldığı, bu nedenle Hazro’daki köyü Helhel’e taşındığı öğrenildi.