Pazartesi, Ocak 18, 2021

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

DTK,HDP, DBP ve HDK: Herkes çarşamba 16.00'da her yerden Sûr'a akmalı

 

DTK,HDP, DBP ve HDK: Herkes çarşamba 16.00'da her yerden Sûr'a akmalı

 

DTK, HDK, HDP ve DBP eş başkanları, kuşatma ve saldırılara karşı direnişin 91 gündür sürdüğü Sûr'dan çağrı yaptı. Diyalogla sorunun çözülmesi için inisiyatif aldık, girişimlerimiz sürüyor diyen Selahattin Demirtaş, 'Çarşamba'ya kadar herkes hazırlığını yapmalı. Sur'da abluka, yasaklar kalkana kadar herkes Çarşamba günü saat 16.00'da bulunduğu yerden Sur'a yürümeli' çağrısı yaptı

 

DİHA / HABER MERKEZİ / 01 Mart 2016 - HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, DTK Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, 91 gündür devlet güçlerinin saldırısı altında direnen Amed'in Sûr ilçesinde açıklama yaptı. Sûr'da günlerdir direniş nöbetinin sürdüğü Dicle Fırat Kültür Merkezi'nden dün seslenen Demirtaş'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Girişimlerimiz kalıcı sonuç vermedi

"Bugün tam 90 gündür Sur'da sokağa çıkma yasağıyla birlikte saldırılar devam ediyor. Yüz metre ilerimizde saldırılar devam ediyor. Siyasetçiler olarak çatışmaların artmaması, ölümlerin olmaması için çok çaba gösterdik. Ankara ve Amed'te yüzlerce kez diyaloglar kuruldu. Tüm girişimlerimiz kalıcı sonuç vermedi. AKP'nin dayattığı savaş politikasıyla yüzlere insan yaşamını yitirdi. Bunları önleyemedik. Geldiğimiz nokta tek bir ölüm olmaması için çabalıyoruz. Yıkımın durması için çağrı yaptık. Çatışmalar sonlansın dedik.

AKP aklını yitirmiş olabilir...

Bugün sokağa çıkma yasağı kalksa yarın çatışma ve barikat olmayacak, çok çabamız oldu. Tüm çabalarımıza rağmen ablukanın kaldırılmasına karar verilmiyor. Biz bu gidişata asla rıza göstermedik. Diyarbakır halkı da halkımız da rıza göstermedi. Sur'da çatışmalar var, Sur'un dışında her yerde direniş var. AKP aklını yitirmiş olabilir. Müzakere, diyalog yitişini yitirmiş olabilir. Sur'da, Cizre'de yaşananları sadece AKP'ye zarar vermediğini herkesin bilmesi lazım. Katliamlar tarihi kırılmalara neden oluyor. Biz de buna razı değiliz. Buna halk rıza göstermiyor. Biz bunu durdurmak istiyoruz.

Nöbet eylemindeyiz

Dicle Fırat Kültür Merkezi'nde aileler nöbet tutuyor. Biz de eşbaşkanlar olarak nöbet eylemindeyiz. Çatışmalar durmalı, bir sivilin dahi ölümüne rıza gösteremeyiz. Şu noktadan sonra bütün halkımızla birlikte buna müdahale edeceğiz. Burnumuzun dibinde tankla, topla bir savaşın yürütülmesine izin vermeyeceğiz.

Herkes Sur'a yürümeli

Tüm Diyarbakır, il ve ilçe herkes ayakta olmalıdır. Halkımıza şu çağrıyı yapıyoruz. Çarşamba saat 16.00'da Sur'a doğru yürümelidir. Dış mahallelerden, her yerden yürünebilir. Tek bir kişiye zarar vermeden demokratik hakkımızı kullanacağız. Çarşamba'ya kadar herkes hazırlığını yapmalı. 'Bu saldırıya, ölüme izin vermeyeceğiz' deyip yürümeli. Abluka kaldırılana kadar mücadelemiz sürecek. 'Abluka kalkmayana kadar çatışmalar durmaya kadar durmayacağız' demeli halkımız. Sur'da çatışmalar son bulmalı. Ablukayı kaldırmak yerine herkesi katledeceğiz söylemine karşı halkımızı duyarlı olmaya çalışacağız.

Halka saygılı olun

Halkın duyarlı olmasına saygılı olun. Halkın eylemine de saldırı olmasın. İnsanlarımız mevcut durumdan son derece üzgündür. Bunu bir teslimiyet duygusu olarak okuyanlar yanılacak. Biz asla teslim olmadık. Biz herkes için eşitlik ve özgürlük istiyoruz. Ancak barışı böyle sağlıyoruz. Çarşamba saat 16.00'dan sonra Sur'a doğru yürüyüşte kararlıyız. Sur'da kuşatmalar kaldırılsın. Kararlı bir duruş sergilenmelidir. Yürüyüşe dair çalışmalarımız devam edeceğiz.

Çatışmalar son bulana dek...

Suriçi'ndeyiz. Çatışmalar son bulana dek bu girişimlerimiz devam edecek. Kendi iradesine herkes sahip çıkacak. Kimse yaşamını yitirmeden normal bir dönem sağlayacağız. Siyasi iktidar da bir gurur, bir güvenlik politikası olarak görmeyip bizim adımlarımızı kaale alıp çatışmaları durdurabiliriz. Halkımızın dik duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz.

İnsanlarımız her yerden Sur'a akacak

Bizim yaptığımız görüşmelerde abluka kalkarsa toptan bitecek. Biz bu noktaya getirdik. Sadece güvenlik endeksi düşünülemez. Tek güvenlik gücü ve sivil yaşamını yitirmemelidir. Mevcut durumda Sur'da çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Orada çocuklar, bebekler var. Orada direnen gençler, direnişçiler de var. Biz tek bir kişinin yaşamını yitirmemesini istiyoruz. Çatışmaların durması noktasına gelmiş. Bir adım atılmasını bekliyoruz. Konuşarak sorunu çözme noktasında inisiyatif almak istiyoruz. İnsanlarımız her yerden Sur'a akacak. Orada insanlar ölürken biz yüz metrede ölemeyiz! Bunu da özellikle belirtmek istiyoruz."

Halkımız Çarşamba günü Sur'a akmalı...

Demirtaş'tan sonra konuşan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak da devlet güçlerine çağrıda bulunarak Çarşamba gününe kadar "bu abluka ve kuşatmayı kaldırın" dedi. "Bu çağrımız yerine getirilmezse halkımızın direnişiyle bu kuşatmayı kıracağız." diyen Irmak, "Bu katliamları durdurmak için Sur'a akmalıyız. Bir gün değil her gün direnişte olmalıyız. Bu direniş ruhu değerli bir duruştur. Bu eylem bize yeni yaşamı müjdeleyecek. Baharı bu duygularla getireceğine inanıyorum. Ölümleri durduracağız. Kanı durdurma ve insanlık mücadelemiz olacak bu eylemimiz" diye konuştu.    

(DİHA)